Testamenttilahjoitukset mahdollistavat sen, että meillä työskentelee 14 asiantuntijaa muun muassa sairaanhoidon, onkologian, kriisityön ja kuntoutuksen osaamisaloilta. Työn tukena toimivat myös vapaaehtoiset. Pystymme monipuolisesti tukemaan syöpää sairastavia ja läheisiä.

Palveluseteli oli todella iloinen yllätys ja siivousapu tuli tarpeeseen. Tällä on meille iso merkitys! – Asiakaspalaute

Syöpä ei katso ikää ja se voi osua myös lapsiperheeseen. Sairastuipa syöpään sitten lapsi tai vanhempi, olemme tukena. Myönnämme hakemusten perusteella palveluseteleitä siivoukseen tai lastenhoitoon. Työntekijämme ohjaavat tarjolla olevien palveluiden saamisessa. Meiltä on saatavilla myös perheterapeutin palveluita.

Oli lottovoitto, että pääsin tänne keskustelemaan. Näytit valoa polulleni! – Asiakaspalaute

Jokaisen syöpään sairastuneen ja läheisen tilanne on yksilöllinen. Siksi meillä on saatavilla esimerkiksi keskustelutukea, liikuntaneuvontaa tai apua työelämään palaamisessa. Palveluita tarjoamme joko toimistollamme, verkossa, puhelimitse tai kotikäynteinä.

Tällaisia kursseja ja tukihenkilöitä tarvitaan. Rankalla hetkellä oli hyvä huomata, että myös läheisiä kannatellaan. Syöpä koskettaa koko perhettä. – Asiakaspalaute

Kriisikeskusteluun pääsee samana tai seuraavana arkipäivänä. Elämän loppuvaiheessa tuemme niin syöpää sairastavaa, kuin läheisiä. Kuoleman jälkeen olemme mukana läheisten surussa.

Tarve tutkimusrahoitukselle on suuri, joten olipa tuen määrä mikä tahansa, voi se olla omalta osaltaan synnyttämässä merkittävää ja tuloksellista toimintaa. 

Testamenttilahjoitusvarat mahdollistavat myös pirkanmaalaisen syöpätutkimuksen tukemisen apurahoin.  Vuonna 2021 jaoimme 100 000 euroa apurahoja, suurimman summan sai professori Teemu Murtolan liikunnan vaikutusta syöpälääkehoitoon käsittelevä tutkimus. 2000-luvulla olemme jakaneet apurahoina yli puoli miljoonaa euroa. Lue lisää täältä >>

Kiinnostaako testamenttilahjoituksen tekeminen?

Lue lisää testamenttilahjoittamisesta täältä >>

Ajankohtaista

”Kyllä mä pärjään.”

On juhannus vuonna 2000. Googlaan sinnikkäästi, mutta hakuni tuottavat vain muutamia osumia, nekin lääketieteellisiin ammattiartikkeleihin.

Lue lisää

GOGO lahjoitti 16 200 € syöpätyöhön – joulukampanja tuki paikallista ja valtakunnallista vaikuttavuutta

GOGO Liikuntakeskuksen joulun hyväntekeväisyyskampanja keräsi upean 16 200 euron lahjoituspotin, joka ohjattiin syöpätyön tukemiseen sekä paikallisesti että valtakunnallisesti.

Lue lisää

Keuhkosyövän seulontapilotti käynnistyy – mukaan etsitään pitkään tupakoineita 50–74-vuotiaita

Tänään alkava keuhkosyövän seulontapilotti toteutetaan viiden alueellisen sairaalan kanssa. Pilottiin voivat hakea mukaan 50–74-vuotiaat, pitkään tupakoineet henkilöt Uudenmaan, Pirkanmaan, Pohjanmaan, […]

Lue lisää