Potilas- ja kansanterveysjärjestöt toimivat keskeisessä roolissa osana sosiaali- ja terveydenhuollon kokonaisuutta. Viime aikoina on käyty laajaa yhteiskunnallista keskustelua sosiaali- ja terveysjärjestöjen asemasta hyvinvointialueiden supistuvan toiminnan paikkaajana ja toisaalta samaan aikaan tapahtuvista järjestörahoituksen suurista leikkauksista.

Tutkimus osoittaa, että perinteisemmän järjestödemokratiaan ja arvopohjaisuuteen pohjautuvan järjestöerityisen johtamisen rinnalle on vakiintunut taloudellista tehokkuutta korostava managerialistinen johtaminen.

”Johtajat yrittävät täyttää rahoittajien edellyttämät tehokkuusvaatimukset, mutta samalla järjestöerityinen johtaminen uhkaa kadota kokonaan. Järjestöjen poliittinen ohjaus on lisääntynyt ja autonomia katoamassa”, Lindfors kertoo.

Tutkimuksen tuloksia on mahdollista hyödyntää sosiaali- ja terveysjärjestöjen asemaa, rahoitusta ja tulevaisuuden toimintaedellytyksiä koskevassa yhteiskunnallisessa keskustelussa.

 

Anne Lindforsin sosiaalipolitiikan alaan kuuluva väitöskirja Järjestöjohtamisen jännitteet, ristiriidat ja paradoksit potilas- ja kansanterveysjärjestöjen johtajien kertomana tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa 15.05.2026 klo 12 alkaen, paikkana on Pinni B, luentosali 1096 (Kanslerinrinne 1).

Vastaväittäjänä toimii dosentti Teppo Eskelinen Itä-Suomen yliopistosta. Kustoksena toimii professori Liisa Häikiö Tampereen yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnasta.

Väitöstilaisuutta voi seurata etäyhteydellä https://tuni.cloud.panopto.eu/Panopto/Pages/Sessions/List.aspx#folderID=%22897c842c-19bb-45fb-b49f-b43200c4fa1c%22

Väitöskirjaan voi tutustua osoitteessa https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-03-4531-0

Yhteystiedot:

Anne Lindfors | anne.lindfors@pirsy.fi | puh. 050 3075975

Ajankohtaista

Anne Lindfors: Järjestöjohtamisen jännitteet, ristiriidat ja paradoksit – Väitöstilaisuus 15.5.2026

Pirkanmaan Syöpäyhdistyksen toiminnanjohtaja, yhteiskuntatieteiden maisteri Anne Lindfors tarkastelee 15.5.2026 tarkastettavassa väitöstutkimuksessaan potilas- ja kansanterveysjärjestöjen johtamisessa […]

Lue lisää

Haemme uusia vapaaehtoisia!

Pirsyn vapaaehtoisena voit toimia erilaisissa tehtävissä ja tuoda oman erityisosaamisesi järjestömme tärkeään työhön syöpään sairastuneiden ja läheisten hyväksi.

Lue lisää

Kansanterveystieteen opiskelijana Pirsyssä

Kansanterveystieteen opintoihin kuuluu yksi pidempi, kolmen kuukauden harjoittelu, jonka pääsin suorittamaan täällä Pirsyssä.

Lue lisää